XBee 1mW PCB Antenna - Series 1 (ZigBee Mesh)- XB24-API-001
0 reviews  (0/5 ) 0 reviews  •  Write a review
Product Code: 91160
Availability: SOLD OUT Views: 15715
Product Description
  • XBee Series 1
  • Provides reliable and simple communication between anything with a serial port
  • Point to point and multi-point networks are supported
  • 100m range
  • PCB antenna
  • 1mW output
Qty:
Shipping Options to United States
Select Country:
* Region / State:
XBee 1mW PCB Antenna - Series 1 (ZigBee Mesh)- XB24-API-001 info
XBee 1mW PCB Antenna (XB24-API-001) is an XBee module from Digi which has a PCB antenna, 1mW output and 100m range. These modules allow a very reliable and simple communication between microcontrollers, computers, systems, really anything with a serial port! Point to point and multi-point networks are supported.
XBee 1mW PCB Antenna - Series 1 - General Specifications
  • XBee Series 1
  • 100m range
  • PCB antenna
  • 1mW output
XBee 1mW PCB Antenna - Series 1 - Technical Specifications
  • 3.3V @ 40mA
  • 250kbps Max data rate
  • 1mW output (+0dBm)
  • Fully FCC certified
  • 6 10-bit ADC input pins
  • 8 digital IO pins
  • 128-bit encryption
  • Local or over-air configuration
  • AT or API command set
Videos
Documents
Datasheet
Product Manual
Dimensional Drawings
Bildr Tutorial: http://bildr.org/2011/04/arduino-xbee-wireless/
Digi Examples and Guides: http://examples.digi.com/
X-CTU Software: http://www.digi.com/support/productdetail?pid=3352
References
XBee Device
Tx Power
Range
Power Consumption
Antenna
Frequency
XBee 1mW
Wire Antenna - Series 1
          1mW
   100m
   50mA @ 3.3V
     Wire
      2.4GHz
XBee 1mW
PCB Antenna - Series 1
         1mW
   100m
    50mA @ 3.3V
     PCB
      2.4GHz
XBee 1mW
U.FL Connection - Series 1
          1mW
    50mA @ 3.3V
  Ext./Not     Included
      2.4GHz
XBee 2mW
Wire Antenna - Series 2
         2mW
   120m
  400mA @ 3.3V
     Wire
      2.4GHz
XBee 2mW
PCB Antenna - Series 2
         2mW
   120m
  400mA @ 3.3V
     PCB
     2.4GHz
XBee 2mW
RPSMA - Series 2
          2mW
  400mA @ 3.3V
  Ext./Not     Included
     2.4GHz
XBee 2mW
U.FL Connection - Series 2
          2mW
  400mA @ 3.3V
      2.4GHz
XBee Pro 63mW
Wire Antenna - Series 2B
         63mW
   1600m
  295mA @ 3.3v
      2.4GHz
XBee Pro 63mW
PCB Antenna - Series 2B
         63mW
  1600m
  295mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 63mW
RPSMA - Series 2B
        63mW
  295mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 63mW
U.FL Connection - Series 2B
        63mW
   295mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 60mW
Wire Antenna - Series 1
        60mW
   215mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 60mW
PCB Antenna - Series 1
        60mW
   215mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 60mW
U.FL Connection - Series 1
         60mW
   215mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 50mW
U.FL Connection - Series 2
         50mW
   295mA @ 3.3v
      2.4GHz
XBee Pro 900
Wire Antenna
         50mW
   10km
  210mA @ 3.3v
     900MHz
XBee Pro 900
RPSMA
         50mW
   10km
  210mA @ 3.3v
     900MHz
U.FL Connection
         50mW
   210mA @ 3.3v
     900MHz
XBee Pro 868MHz
Wire Antenna
   1mW-315mW
   16km
  500mA @ 3.3V
     868MHz
XBee Pro 868MHz
RPSMA
   1mW-315mW
   40km
  500mA @ 3.3V
     868MHz
XBee Pro 868MHz
U.FL Antenna
   1mW-315mW
   16km
   500mA @ 3.3V
     868MHz